Home > budownictwo > Jakie wybrać oświetlenie zewnętrzne?

Jakie wybrać oświetlenie zewnętrzne?

Dobrze oświetlony dom to nie tylko kwestia dekoracji, ale też bezpieczeństwa. Kinkiet ogrodowy musimy wybrać odpowiednio do jego przeznaczenia. Już na etapie projektu, należy się zastanowić, gdzie zostaną rozmieszczone oraz jak silne powinno być światło w danej strefie. Zgromadzone informacje pozwolą na uniknięcie kłopotów i bezpieczne korzystanie z ogrodu.

Informacje podstawowe

Obowiązujące przepisy

Aby prowadzić instalację elektryczną, najpierw musimy posiadać odpowiedni projekt, który może być wykonany tylko przez osoby uprawnione. Jedynie wolno nam, choć także pod nadzorem osób uprawnionych, wykonywać prace przygotowawcze i wykończeniowe. Zaliczyć do nich możemy wykopy i ich zasypywanie, roboty budowlano-murarskie oraz krycie wyprowadzonych instalacji.

Wybierają oprawy, należy sprawdzić wskaźnik IP (określa on szczelność). Pierwsza cyfra IP oznacza stopień odporności na pyły i ciała stałe, druga na wilgoć i wodę. Do ogrodu współczynnik IP powinien wynosić minimum 44. Jeśli oprawa będzie narażona na bezpośrednie polewanie wodą, to IP musi być wyższe niż 65, a używana pod wodą powyżej 68. Nie należy zapominać, że odporne na czynniki zewnętrzne muszą też być przełączniki.

Źródło światła

Przed założeniem instalacji warto się zastanowić nad źródłem światła. Do wyboru mamy:

  • halogeny: barwa zbliżona do naturalnej, duży pobór energii, krótka żywotność
  • świetlówki kompaktowe: duży wybór koloru światła, niski pobór energii, długa żywotność, poniżej 0 stopni jasność światła słabnie
  • diody LED: najbardziej energooszczędne
  • oświetlenie solarne: światło dzienne ładuje akumulatory, które są uruchamiane po zmierzchu poprzez czujnik, energooszczędne, łatwe w montażu, dają słabe światło

Strefy oświetlenia

Przy wyborze źródła, jak i odpowiedniego typu opraw warto wziąć pod uwagę, co chcemy oświetlić. Najważniejszymi strefami są furtki, chodniki, drzwi wejściowe, schody oraz podjazd do garażu. Ze względów bezpieczeństwa powinniśmy zainstalować tam bardzo silne światło, jednak też takie, które nie oślepia. Warto zainwestować w czujniki ruchu czy zmierzchu. Nie ma wtedy potrzeby szukania włącznika czy wyłącznika, dodatkowo pozwoli to zaoszczędzić energię elektryczną.

Kinkiet ogrodowy jako dekoracja

Oświetlenie stanowi także ważny element dekoracyjny. Oprawy powinny pasować do elewacji stylem. Kinkiety występują w wielu wzorach. Mogą stylowo nawiązywać do przedwojennych lamp, posiadać motywy kwiatowe, a nawet zwierzęce. Nowoczesne mają zachowany raczej styl minimalistyczny, są proste w formie bez zbędnych detali. Mocowanie często jest żeliwne, pomalowane na czarno, biało bądź zostawione w naturalnym kolorze.

 

Typowe oprawy oświetlenia zewnętrznego dzielą się na:

  • lampy skierowane w dół
  • lampy skierowane do góry
  • półkinkiety
  • plafoniery

Ważna jest także barwa światła. Przyjmuje się, że klasyczne budynki lepiej wyglądają, gdy są oświetlone barwą ciepłą. Nowoczesne bryły zaś, dobrze prezentują się oświetlone chłodną barwą.

Ważne jest, aby montaż był łatwy, wtedy wzór możemy wymienić w dowolnej chwili. Należy też sprawdzić, czy kinkiet jest dostosowany do używania żarówek energooszczędnych.

Dodaj komentarz