Home > Elektronika i urządzenia > Eksploatacja pompy głębinowej

Eksploatacja pompy głębinowej

Wśród najczęściej kupowanych urządzeń znajdują się pompy głębinowe. Znajdują one zastosowanie zarówno na działkach indywidualnych użytkowników, jak i szeroko rozumianym przemyśle. Ponadto, często wykorzystywane są przez gospodarstwa rolne, które potrzebują czystej i świeżej wody do nawadniania ziemi.

wodJak działa pompa?

Aby pompa głębinowa działała w odpowiedni sposób niezbędna jest prawidłowe jej zamontowanie. W takim przypadku zadanie to warto zlecić ekipie fachowców. Ona też wytłumaczy, w jaki sposób odpowiednio używać i eksploatować urządzenia. Mowa przy tym zarówno o ręcznym włączeniu, jak i ewentualnie nabyciu takiej pompy, która zaopatrzona jest we właściwy zegar sterujący. W drugim przypadku użytkownik nie musi martwić się o włączenie sprzętu. To rozwiązanie wygodne dla osób, które zapominają o załączeniu pompy lub też po prostu chcą mieć większy komfort jej użytkowania.

O czym pamiętać?

Właściwa eksploatacja pompy głębinowej jest ważna z kilku powodów. Warto przy tym zauważyć, że niezwykle istotna jest jej budowa. Większość aktualnie dostępnych na rynku modeli zaopatrzona jest w specjalne mechanizmy, które nie pozwalają jej pracować „na sucho”. To najważniejsza kwestia, gdyż w przeciwnym przypadku urządzenie może się po prostu zniszczyć. Ponadto, warto pamiętać, że pracuje ona w agresywnym środowisku, w którym poza wodą znaleźć można także rozmaite zanieczyszczenia, osady czy też piasek. Z tego względu urządzenie musi posiadać odpowiednią budowę.

Mróz? Pamiętaj o pompie!

O ile pompa samozasysająca może zostać pokryta specjalnym płynem na zimę i przede wszystkim zdemontowana, o tyle pompa głębinowa pozostaje w ziemi przez cały rok. Bez wątpienia istotna jest jej prawidłowa konserwacja. W takim przypadku najważniejsza jest właściwa izolacja. Powinna ona zostać przykryta styropianem, gdyż to najlepsze i najbardziej trwałe zabezpieczenie przez mrozem. Warto też zapoznać się z rozwiązaniami, które proponuje sam producent. Dzięki temu pompa będzie właściwie działać przez cały okres i nie będzie wymagała kosztownego serwisu.

Tags: pompa do studni głębinowej pompa głębinowa

Dodaj komentarz