Home > Marketing i social media | Nauka i edukacja > Angielski 2013

Angielski 2013

Każdy język jest jak żywy organizm – ciągle ewoluuje, zmienia się, pojawiają się nowe słowa, inne znikają, niektóre używane są częściej, inne rzadziej. Język angielski nie jest tutaj wyjątkiem, a dzięki jego licznym kronikarzom z serwisu Global Language Monitor, pod koniec każdego roku tworzona jest lista najpopularniejszych słów danego roku, a twórcy Oxford Dictionary wybierają słowo roku.

W 2013 roku najpopularniejsze słowa to:

1) 404 – kod błędu pojawiającego się w przypadku niepomyślnego otwarcia strony internetowej, język angielski przyswoił to słowo do języka potocznego w rozumieniu porażki.

2) Fail (porażka) – często używane po prostu jako jedno zdanie wykrzyknikowe, oznacza oczywiście niepowodzenie.

3) Hashtag – oznaczany symbolem # używany do oznaczania postów na twitterze, facebooku i innych sieciach społecznościowych słowami kluczowymi. Codzienny angielski dodaje go poprzez wymówienie nazwy symbolu oraz dodanie słowa kluczowego, np. w charakterze dopełnienia treści lub dodania pointy. #AchTeTechnologie

4) @Pontifex – kolejny element przyswojony przez język angielski z serwisów społecznościowych. Dodanie „@” (at – na, do, przy) pozwala skierować daną wypowiedź do konkretnej osoby. Pontifex to nazwa na twitterze papieża, a w związku z wyborem nowego i jego znacznie bardziej zauważalną aktywnością na tej społecznościówce, słowo to musiało znaleźć się w tym spisie.

5) The Optic – „optyka” wyprzedza powoli „narrative” (jedno z najpopularniejszych słów 2010 roku, używane w kontekście programu politycznego). Słowa odnoszą się głównie do amerykańskiej sceny politycznej.

6) Surveillance, czyli inwigilacja, słowo powracające w pełnym szpiegowskich skandali 2013 roku.

7) Drones – drony, zdalnie sterowane, bezzałogowe środki transportu powietrznego, niechlubnie zapisujące się w historii jako transportery rakiet, ale być może już niedługo będą doręczały nasze przesyłki?

8) Deficit – deficyt już po raz trzeci z rzędu pojawia się wśród najczęściej używanych słów przez angielski obszar językowy, chociaż w zeszłym roku był na drugim miejscu. Kryzys już za nami.

9) Sequestration – odizolowanie lub przekazanie, np. majątku.

10) Emancipate – ciągle obecny temat w mediach i naszym życiu.

Drugą dziesiątkę słów-kluczy otwiera „filibuster”, a to za sprawą Wendy Davis, senator demokratów, która zablokowała głosowanie nad nową ustawą antyaborcyjną w Teksasie. Przez 11 godzin stała na mównicy, legalnie ją blokując i zabierając czas potrzebny na uchwalenie nowego prawa.

Angielski word 2013

Słowem 2013 roku, według załogi Oxford Dictionaries, jest… selfie. Czyli autoportret. Wśród czynników decydujących o wyborze właśnie tego słowa zdecydowały jest kreatywność, z którą można tworzyć słowa mu pokrewne (helfie – zdjęcie włosów, belfie – zdjęcie ciała), a także jego rosnąca popularność. Nawet papież ma selfie, więc dlaczego nie.

Tags: angielski lingwistyka selfie socialmedia

Dodaj komentarz