Home > Nauka i edukacja | Usługi > Zastanów się nad inwestycją w szkolenia dla firm

Zastanów się nad inwestycją w szkolenia dla firm

W dzisiejszych czasach coraz więcej mówi się o tym, że wykształcenie i profesjonalizm to nie wszystko, co jest niezbędne do skutecznego podejmowania obowiązków zawodowych. To, co liczy się coraz bardziej, to kompetencje miękkie, więc coś, co niezwykle ciężko zdefiniować, a tym bardziej niełatwo tego nauczyć. Natomiast na całe szczęście nie jest to niemożliwe! Dlatego kursy, szkolenia, case’y czy mentoring to wkłady, jakie muszą znaleźć zapewnione pozycje w budżecie każdego mądrego przedsiębiorcy i kierownika, bo dadzą rezultaty na pewno!

Czym są naprawdę kompetencje miękkie?

Człowiek intuicyjnie czuje, że prawdopodobnie będą one związane z domeną socjalną i psychiczną. Dają znać po pierwsze o tym w jaki sposób zachowujemy się w określonych przypadkach i jakie modele przyjmujemy, chociażby, w życiu zawodowym. Najogólniej planapogrupować da się je na te personalne, czyli np. umiejętność organizowania własnego czasu, pewność siebie, orientacja na cel czy dawanie sobie rady ze zdenerwowaniem, a także interpersonalne, gdzie najbardziej szanuje się możliwość dobrego porozumiewania się, pracy w teamie, innowacyjność, kierowanie innymi lub odpowiednią perswazję. Niezależnie od tego czy pracujemy na kierowniczych pozycjach, jesteśmy ekspertami, robotnikami czy dyrektorami – zawsze zmuszeni jesteśmy zaczynać relacje z kolegami, dostawcą czy klientami. Żeby być efektywnym, powinniśmy także dbać o nieustanną motywację, orientację na cel i zarządzanie własnym rozwojem. Jak łatwo można się zorientować, bez tych kompetencji nawet najbardziej wykształcony ekspert po jakimś okresie czasu będzie nieefektywny, a jego wysiłki nie będą przynosiły jakichkolwiek rezultatów, nawet przy ogromnych nakładach przeznaczonych w szkolenie umiejętności twardych. Dlatego też od początku widać, że w takiej dziedzinie inwestować musi się. Z drugiej strony i tutaj należy nie zapominać, że nie każdy warsztat będzie prawidłowy dla wszystkich podwładnych. Z tego powodu warto pochylić się pewien czas nad rodzajami zajęć, które są oferowane i wyselekcjonować to, co najkorzystniejsze dla firmy i naszych podwładnych.

Jakie szkolenie wybrać?

W biznesie, jak w innych sferach funkcjonowania – jest trend na dane rozwiązania. Aktualnie do tych najbardziej pożądanych zaklasyfikować można przede wszystkim szkolenia z technik sprzedaży, kierownicze, przywództwo i motywowanie pracowników. Szkolenia często obudowane są też innymi technikami, takimi jak doradztwo lub mentoring. Od samego początku jednak warto najbardziej zastanowić się jaki tryb wykonywania zadań preferowany jest w organizacji. Chociażby jeśli wprowadza się najbardziej znane metodyki takie jak zarządzanie projektami, szkolenia takie muszą spowodować niezwykle dużo dobrego. Dają one odpowiednie podstawy dla bardziej zaawansowanego rozumienia działań biznesowych, pracy w grupie, HRu i wielu innych. Innym bardzo istotnym, tym razem z działu szkolenia menedżerskie, jest motywowanie pracowników. Szkolenie tego typu będzie się sprawdzało niemalże u wszystkich kierowników – nie tylko takich kierujących małymi grupami osób, jak i u prezesów i menedżerów najwyższego szczebla. Nie jest to jednak całość tego co wypada polecić przy selekcji szkolenia. Przywództwo to następny rodzaj kompetencji, który powinno się mądrze kształtować. Po pierwsze trzeba skoncentrować się na autorytecie, konstruowaniu roli lidera. Z innej strony, należy pozostać niedaleko kwestii i problemów własnych podwładnych, stając się jednocześnie mentorem i dobrym zarządzającym.

Jakie są plusy szkoleń?

Warsztaty dla pracowników są dla nas korzystne gdy wiemy czego od nich chcemy i potrafimy sprawdzić prawdziwe rozwiązania i efekty. Dlatego trzeba mieć na uwadze potencjalne benefity, które takie warsztaty mają nam dostarczyć

W Polsce odszukać można niezwykle bogaty zakres warsztatów i firm, jakie je przeprowadzają. Wypatrując najkorzystniejszej dla siebie trzeba wziąć pod rozwagę praktyczne doświadczenie trenerów, lata, jakie przedsiębiorstwo funkcjonuje na rynku i ilość oferowanych świadczeń. Nie zawsze powinno sugerować się ceną. Rekomenduje się wybierać sprawdzone szkolenia, wdrażane przez wielu biznesmenów.

Tags: kierownik kursy nauka skuteczność warsztaty

Dodaj komentarz