Home > PC i laptopy > Naboje atramentowe do drukarek marki Lexmark

Naboje atramentowe do drukarek marki Lexmark

tusz-lexmarkZamienniki często są produktami o znacznie wyższej wydajności niż oryginalne naboje atramentowe. Dla przykładu, standardowy czarny tusz Lexmark Nr 105XL (14N0822E) pozwala na wydruk około 500 stron, przy zapełnieniu około 5% powierzchni kartki. Jego zamiennik z kolei może posiadać nawet dwukrotnie wyższą wydajność! Na ogół w przypadku większości dobrej klasy zamienników tego tuszu wydajność wynosi od 600 do 700 stron.

Oryginalny tusz Lexmark jest oczywiście droższy od wszelkich zamienników, co również nie jest argumentem świadczącym na jego korzyść. Jednak bardzo wiele osób preferuje tusze oryginalne z prostych względów. Serwisy gwarancyjne bardzo często mają uwagi co do rodzaju używanego tuszu twierdząc, że awaria spowodowana użytkowaniem nieoryginalnych kartridży nie podlega reklamacji. Trzeba w tym przypadku powiedzieć, że takie stawianie sprawy przez serwisy jest czymś wielce niestosownym, gdyż nie mamy wcale obowiązku korzystać z oryginalnych tuszów, a zamienniki, o ile nie łamią praw patentowych, są normalnym produktem, którego możemy używać wedle własnego uznania.

Czy gwarancja w ciąż jest ważna?

Drukarki, w których używane były zamienniki również powinny podlegać gwarancji, gdyż wszelkie dyrektywy prawne świadczą w tej sprawie na korzyść użytkownika. Serwis, który odmawia nam uznania gwarancji argumentując to nieoryginalnym tuszem używanym w drukarce, działa więc niezgodnie z wytycznymi i mamy prawo zgłosić się w tej sprawie do rzecznika konsumenta, który poinstruuje nas co dalej w konkretnej sprawie można zrobić.

Cała sytuacja z nieoryginalnymi tuszami została nagłośniona przez samych producentów drukarek, którzy w ten sposób chcą zwiększyć sprzedaż oryginalnych materiałów eksploatacyjnych. Nie tak dawno było też głośno o akcji jednego z producentów, który wystąpił do sądu przeciwko producentom zamienników domagając się horrendalnego odszkodowania. Powoływano się na złamanie patentu. Jak później okazało się niesłusznie. Te i inne historie pokazują, że ograniczanie wolności samych użytkowników nie jest dobre dla firm produkujących sprzęt drukujący.


Tags: drukarki Lexmark tusze Lexmark

Dodaj komentarz