Home > Usługi | Zdrowie i uroda > Jakie są przyczyny zatkanych uszu?

Jakie są przyczyny zatkanych uszu?

Każda osoba, która miała zatkane ucho doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak nieprzyjemna jest to sytuacja. Zatkane uszy mogą być spowodowane różnymi przyczynami, udostępniamy sposoby na poradzenie sobie z tym problemem zależnie od sytuacji.

Jakie są najpopularniejsze przyczyny?

Jedną z najczęstszych przyczyn jest nadprodukcja woskowiny – sporo osób zmaga się z tym problemem. Wskutek nadmiernej produkcji woskowiny kanał w uchu ulega zatkaniu, efektem jest to, że pacjent może niedosłyszeć albo nawet w wysoce rozwiniętym problemie nie słyszeć wcale. Z reguły sytuacja tego typu odnosi się do osób starszych, często tłumaczą oni kiepski słuch swoją starością, tymczasem to właśnie woskowina odpowiedzialna jest za pogorszenie tego zmysłu. Aby skutecznie pozbyć się woskowiny z uszu trzeba użyć specjalnych środków na zatkane ucho, jakie można zakupić w aptekach. Pod żadnym pozorem nie wolno oczyszczać uszu patyczkami, gdyż mogą one nie tylko i wyłącznie wepchnąć woskowinę jeszcze dalej w kanał słuchowy, ale przede wszystkim mogą zranić błonę bębenkową w uchu. Zatkane ucho może mieć także wiele innych przyczyn. Na ogół z powodu infekcji i kataru dochodzi do przytkania ucha, w takiej sytuacji należy wyleczyć katar stosując skuteczne środki farmakologiczne, ponieważ dzięki temu odetka się również ucho. Dodatkowo można sięgnąć po domowe metody, do jakich wlicza się na przykład inhalacje – prawidłowo przeprowadzone są bardzo skuteczne. Uszy mogą się ponadto zatkać wskutek zmian ciśnienia, co ma miejsce między innymi w czasie podróży samolotami. Jest to niezwykle niefajne uczucie, niemniej jednak można sobie z nim poradzić. Wystarczy w czasie lotu żuć gumę czy też ssać cukierek, gdyż dzięki temu ślina będzie połykana o wiele częściej, a to wpływa na odtykanie zatkanych przewodów słuchowych. Doskonale sprawdza się dodatkowo ziewanie, które efektywnie odtyka zatkane uszy.

W wypadku dłuższego występowania objawów niż 3 dni, pacjent koniecznie musi zgłosić się na wizytę do lekarza, żeby rozpoznać przyczynę problemu.

Więcej na: Twojmedyk.pl – zatkane ucho

Tags: choroby zdrowie zioła

Dodaj komentarz