Home > Usługi > Żyrandole – unikalny charakter wnętrza

Żyrandole – unikalny charakter wnętrza

Żyrandole to światło z charakterem 

Żyrandole zachwycają projektantów i inwestorów swym unikalnym charakterem zarówno wzorniczym, jak i oświetleniowym, bowiem światło z żyrandola nadaje wnętrzu indywidualny rys. Żyrandol świetnie harmonizuje się zarówno z przepychem wystawnej, reprezentacyjnej sali balowej lub oficjalnego salonu, jak i potrafi nadać intymny charakter buduaru minimalistycznie urządzonemu pokojowi lub sypialni. Żyrandole są obecnie wykonywane zarówno z materiałów tradycyjnych, takich jak metal, szkło, drewno lub tworzywa syntetyczne, ale także z soli, produktów ulegających biodegradacji (w tym plecionek z traw, wikliny lub bawełny). Bywają wzorowane na wnętrach historycznych: zamkowych i pałacowych lub naśladują minimalistyczny styl orientu. Wszystko zależy od fantazji projektanta i zgody na eksperyment inwestora. Niepowtarzalny klimat wnętrza doskonale tworzy właśnie żyrandol. Jego konstrukcja w świetle dziennym jest niekiedy niemalże małą rzeźbą, zaś funkcja oświetleniowa pracuje światłem wytworzonym odsłaniając wyjątkową grę barw i cieni w pomieszczeniu.

Kategorii żyrandoli najczęściej polecanych przez projektantów 

Projektanci żyrandoli dostępnych w ofertach sklepowych dzielą je na kategorie porządkowe powiązane z dominującym materiałem wykonania oraz przeznaczeniem do konkretnych wnętrz domowych, usługowych lub reprezentacyjnych. W ofertach wyróżnia się więc następujące kategorii żyrandoli:

* dziecięce

* kryształowe

* mosiężne

* szklane

* proste

* z abażurami

Tych kilka kategorii odnosi się do produktów sprzedawanych seryjnie, co oczywiście nie oznacza braku możliwości ich najbardziej fantazyjnej aranżacji. Większość żyrandoli sufitowych posiada możliwość różnorodnego doboru abażurów, które dokomponować można z kilku materiałów, od szkła do płótna. Są też żyrandole z opcjonalną funkcją klosza lub bezkloszowej aranżacji ozdobnych świetlówek. Projekty przygotowywane są tak, aby ostateczne decyzje podejmować można było w kilku opcjach aranżacyjnych. Szczególny wybór żyrandoli dedykowanych jest pokoikom dziecięcym, w których do podstawowej konstrukcji dobiera się klosze z różnorodnymi nadrukami, na przykład kolekcją bajkowych postaci. Podobnie komponuje się obecnie kolekcje żyrandoli kuchennych, tak aby ich kolorystka łatwo korelowała z barwami ścian i podług. Wszystkie decyzje podejmuje więc inwestor w konsultacji z projektantem wnętrza lub konsultantem zatrudnionym w salonie sprzedaży. Warto zasięgnąć ich porady, bo żyrandol to podstawa charakteru wnętrza.

Żyrandole mosiężne i kryształowe do salonów 

W aranżacji wnętrz reprezentacyjnych niepodzielne pierwszeństwo należy do żyrandoli mosiężnych. Choć ich montaż wymaga specjalistycznej usługi, ze względu na duży ciężar konstrukcji i konieczność zainstalowania wzmocnień sufitowych, cieszą się one tradycyjnym zaufaniem. Żyrandole mosiężne nadają wnętrzu elegancki i oficjalny charakter wizytowy. Ich zaletą jest także łatwa konserwacja. Myje się je nie częściej niż kilka razy w roku i najczęściej konstrukcja mosiężna łączona jest ze szklanymi kloszami, które również nie są trudne w utrzymaniu ich czystości. Do sal balowych w domach weselnych i ośrodkach konferencyjnych coraz częściej sprowadza się projektowane na indywidualne zamówienia żyrandole kryształowe. Dają one pożądane wrażenie luksusowej dbałości o szczegóły aranżacyjne wnętrza. Wielu projektantów wyposaża je także w pulsacyjne mechanizmy oświetleniowe umożliwiające zmiany barw światła. Żyrandole kryształowe produkuje się także w nieco tańszej wersji używając syntetycznych żywic w miejsce drogich kryształów naturalnych. Imitacje te są nie do odróżnienia dla obserwatora, więc istnieje wiele możliwości doboru modelu i jego kosztu do wielkości budżetu inwestora.

Żyrandole artystyczne

Coraz częściej inwestorzy i projektanci wnętrz decydują się na zakup żyrandoli artystycznych wykonywanych w pojedynczych egzemplarzach. Taki zakup w galerii sztuki daje nam gwarancję niepowtarzalności przedmiotu. Artyści projektują żyrandole z naturalnych artefaktów przyrodniczych, takich jak muszle, korzenie, minerały lub tkanin naturalnych, od bawełny i lnu do jedwabiu. Jeśli więc chcemy mieć jedyny taki żyrandol, zainwestujmy w wyobraźnię artysty.

 

Dodaj komentarz