Home > Zainteresowania > Na co zwracać uwagę podczas budowy domu?

Na co zwracać uwagę podczas budowy domu?

Przymierzając się do budowy własnego domu jednorodzinnego bardzo istotne jest by już na samym początku zdać sobie sprawę z tego, że budowa domu to niezwykle trudne i zajmujące zajęcie, które nawet doświadczonej osobie może przysporzyć wielu problemów.

Dlatego po kolei warto omówić kilka spraw, tak by w przyszłości mieć na nie czujne oko i nie przyprawiły nam wielu niespodziewanych problemów i kłopotów.

planNa samym początku drogi do własnego domu stanie nam uzyskanie kredytu na budowę domu a także wiele spraw związanych z prawem budowlanym. Co do samego kredytu tu sprawa może wyglądać różnie w każdym banku jednak to co zazwyczaj się nie zmienia to sposób wypłaty środków pieniężnych. Otóż zazwyczaj bank pieniądze wypłaca nam ratami – po potwierdzeniu np. wcześniejszych zakupów i prac. Warto dlatego w przyszłości tak planować pracę by środki na budowę spływały do nas w odpowiednich terminach co zapewni nam ciągłość prac.

Drugi temat poruszony na starcie to uzyskanie pozwolenia na budowę, uzyskanie wypisów z planu zagospodarowania terenu itp. Co do samego pozwolenia na budowę bardzo cieszy fakt, że nie bawem ponoć będzie można budować już bez niego – wystarczy wtedy zgłoszenie budowy np. w urzędzie miasta co typowemu Kowalskiemu pozwoli zaoszczędzić nerwów, czasu i pieniędzy.

Mając już te sprawy załatwione przychodzi moment na wybór działki a także projektu domu. Obie te rzeczy powinny być wybierane poniekąd razem ponieważ np. decydując się na zbyt wąską działkę ograniczmy sobie ilość dostępnych projektów, które będą mogły być wybudowane na naszym terenie. Szukając projektu i działki nie należy się sugerować tylko ceną. Może się okazać, że kupiona po atrakcyjnie niskiej cenie działka ma bardzo wysoki poziom wód gruntowych, leży na terenie zalewowym czy też jest ulokowana w nieciekawym sąsiedztwie (cmentarze, wysypiska itp.). Tak samo sprawa ma się odnośnie projektu domu – oszczędzając na projekcie może się okazać później na etapie prac, że projekt jest nie kompletny, nie zawiera niektórych rysunków czy choćby ma niedokładnie sporządzony kosztorys albo nie opisuje dokładnie z jakich materiałów należy wykonać dane elementy.

Temat budowy jest tak rozległy, że oczywiście nie sposób go całego opisać w kilku akapitach dlatego jako rozwinięcie polecam różne fora i serwisy budowlane. Osoby, które potrzebują pomocy i porad odnośnie prawa budowlanego natomiast odsyłam pod ten adres: http://muratordom.pl/tagi/prawo-budowlane,1298/

Tags: budowa domu budownictwo prawo budowlane

Dodaj komentarz