Home > Zainteresowania > Pływanie i style pływackie

Pływanie i style pływackie

Czym samo pływanie każdy jest jednak nie każdy zdaje sobie sprawę ile ciekawych faktów jest związanych z tym rodzajem aktywności fizycznej a także przecież nie każdy potrafi pływać dlatego warto poznać podstawy chociaż z jednego stylu pływackiego (np. stylu klasycznego – ale o tym za chwilę).

Samo pływanie jako umiejętność znana była już dawno temu bo nawet w starożytności. Wg. różnych źródeł pierwszym stylem pływackim stosowanym wtedy był potocznie nazywany „piesek”.

Oczywiście obecnie pływanie jest również dyscypliną sportową w której odbywają się zawody i konkursy. Odgrywane są one zazwyczaj na dwóch długościach (50metrów i 25metrów) oczywiście są też inne dystansy.

Zanim powiemy słów kilka jeszcze o pływaniu Żabką warto dodać, że pierwszym klubem pływackim na świecie był klub Upsala Simsällskap w Szwecji (jego data powstania to 1796rok!).

Czas teraz na trochę teorii i nauki pływania jednego z prostszych stylów, czyli Żabki. Żabka tak naprawdę to potoczna nazwa stylu klasycznego. Jak nią pływać? O tym poniżej:

  1. Układamy ciało poziomo do lustra wody. Ramiona wyprostowane a biodra płasko.
  2. Wyciągamy ramiona przed siebie, zataczamy koło (lub bardziej trójkąt), rozciągając je przed sobą (pod powierzchnią wody). Zataczamy je po okręgu na zewnątrz, dookoła a na końcu w tej fazie łączymy ręce na wysokości klatki piersiowej.
  3. Podczas tego ruchu nasze ciało uniesie się (przy poprawnym zagarnięciu wody) dzięki czemu możemy wziąć oddech.
  4. Teraz przychodzi czas na pracę nóg. Zginamy kolana, podnosimy stopy do pośladków, odwracamy stopy na zewnątrz i mocno wypychamy do tyłu. Obie nogi powinny wykonywać ten sam ruch. Na końcu ważne by połączyć nogi razem.
  5. W momencie gdy nogi pracują nasze ciało powinno być proste i długie by zmniejszyć możliwie jak najbardziej opór, który stawimy wodzie przez co nasza skuteczność pływania będzie lepsza.

Cały cykl należy tak powtarzać 🙂 warto skupić się tylko na konkretnych fazach bądź ćwiczyć np. z deską tylko pracę nóg itp. (możliwości ćwiczeń jest bardzo wiele). Dobrym pomysłem jest podpatrywanie jak pływają inni.

Opracowanie na podstawie: MowimyJak

Tags: pływanie styl klasyczny żabka

Dodaj komentarz